Dosya Başvuruları

Ginko Çocuk, dosya başvurularını iki aşamalı bir yöntemle değerlendirmektedir.

İlk başvurunuzda bize lütfen dosyanızın tamamını göndermeyin. Öncesinde dosyanız, yazar kimliğiniz ve yazma amacınız hakkında genel bir fikir edinmek istiyoruz. İlk aşamada e-posta ya da posta yoluyla göndereceğiniz başvuru şunları içermeli:

  • İletişim bilgileriniz
  • Dosya/eser başlığı
  • Eser hakkında çerçeve bilgiler: türü, kapsamı (sayfa sayısı, seri ya da tek kitap mı?), hedef kitlesi, yayın programımızda yer alan kitap kategorilerinden (resimli kitap, ilk okuma kitabı, çocuk kitabı, gençlik kitabı, yaşsız kitap, bilim ve düşün kitaplığı) hangisine uygun olduğu, resimlendirilmesini öngörüyorsanız, bu konudaki fikirleriniz ya da varsa birkaç çizim örneği.
  • Dosya özeti. 2 A4 sayfasını aşmayan özet, hikâyenizin nerede ve hangi zamanda geçtiği, perspektifini (anlatıcı kim?) ve kurgunun ana hatlarını içerir. Lütfen ana karakter(ler)inizi tanıtın ve hikâye boyunca geçirdikleri değişim, gelişim ya da olgunlaşmayı belirtin.
  • Dosyanız toplu hikâyeler içeriyorsa, hikâyelerinizin adlarını listeleyin ve her bir hikâye için birer paragraflık kısa özetler çıkarın.
  • Kurgu dışı bir dosyayla başvuruyorsanız, konuyu, bölümleri, bilimsel yönteminizi açıklayan bir özet çıkarın.
  • Tadımlık: Dosyanızdan, yazım stilinizi ve eserinizin özellikle özgün ya da ilginç yanlarını yansıtan bir bölüm seçip başvurunuza ekleyin. Göndereceğiniz örnek sayfalar en fazla dosyanızın üçte biri uzunluğunda olmalı.
  • Özgeçmiş: Lütfen bize kendinizi yazar yönünüzle tanıtın, varsa yayınlanmış eser ya da makaleleriniz hakkında bilgi (ya da link) ekleyin.

İlk başvurunuza bir ay içinde geri bildirimde bulunuyoruz. Başvurunuz ilgimizi çekerse sizinle iletişime geçiyor ve dosyanızın tamamını göndermenizi istiyoruz. Dosyanızı değerlendirme süremiz, dosya bize ulaştıktan sonra 3 ayı bulabilmektedir. Değerlendirme sonucunu mail yoluyla haber veriyor, ancak ne yazık ki ara sürede değerlendirmeye ilişkin sorulara yanıt veremiyoruz.

Çizerlere özel:

Ginko Çocuk için kitap resimlemek ya da bize bir resimli kitap dosyasıyla başvurmak mı istiyorsunuz? O halde bize iletişim bilgilerinizi, kendinizi çizer kimliğinizle tanıtan özgeçmişinizi, tarzınızı yansıtan özgün çizim örneklerinizi (orijinal çizim göndermeyin) ve varsa yayınlanmış illüstrasyonlarınızla ilgili bilgi (ya da link) içeren başvurunuzu gönderin. Programımıza uyduğunu düşündüğünüz bir resimli kitap dosyanız varsa, başvurunuza eserin hedef kitlesi, türü, içeriği ve sanatsal tarzı hakkında fikir veren kısa bir özet ve dosyanızı iyi ifade ettiğini düşündüğünüz birkaç örnek sayfa ekleyin.

Çizim dosyaları değerlendirme sistemi ve süremiz diğer dosyalarla aynıdır.


Dosya başvurularınızı şuraya yapabilirsiniz:

ginkokitap.editor@gmail.com

Ginko Çocuk, Osmanağa Mah. Bahariye Cd., Ali Suavi Sk. No: 10 D: 3, 34714, Kadıköy / İSTANBUL

Kapat